Son Eklenenler

Yelken Yıkama

Yelken yıkama temizleme


Yelkenler uzun süre dış ortamda kaldıklarında oluşan nem toz ve yağlardan çok çabuk kirlenebilmektedir.

Kirlenmiş yelkenleriniz özenli bir şekilde bulunduğu yerden sökülüp yıkanır ve tekrar tarafımızdan yerlerine monte edilir.

Yelkenleriniz yelken yıkama solüsyonunda bekletilerek tuzdan ve lekelerden arındırılır. Kalan inatçı lekeler ise yelken yıkama şampuanı kullanılarak özel fırçalar ve yıkama makinası ile temizlenir.

Tüm bu işlemler sırasında yelken kumaşının ve apresinin zarar görmemesi sağlanır. Kumaşa işlemiş yağ ve pas lekelerinin temizlenme garantisi maalesef yoktur.

Uzunca bir süre güneş ışığı ve deniz suyu ile temas halinde bulunan yelken, toplanıp saklanmadan önce mutlaka dikkatli bir şekilde temiz suyla yıkanmalıdır.

Bu işlem yelkeni tuzlu sudan, kirden ve tozdan arındıracağı için yelkenin ömrünü de uzatacaktır. Yelkeni yıkarken yumuşak uçlu süpürge ve el fırçası kullanılmalıdır.

Fırçalarken az miktarda deterjan kullanılabilir. Ayrıca 50 C ‘ den aşağı ısı derecesinde olmak koşuluyla sıcak su kullanılabilir. Lekeler çok fazla ve ağır ise yelkeninizi bütün bir gece boyunca deterjanlı suda bırakabilirsiniz..

Beton ve sert yüzeylerde yıkama yapılırken yelken üstüne çok fazla bastırılmamalıdır. Eğer mümkünse altına silikon yapılı bir malzeme konularak sert yüzeyden dolayı oluşacak sürtünme önlenmelidir.

Kurutmak için yelkeni astığınız zaman ağırlığın güngörmez yakasına gelmemesine özen gösterilmelidir. Yelken orsa yakasından baş ve alt yaka hizasında gergin bir şekilde asılmalıdır. Yelken asılı durumda uzun süre rüzgâr altında bırakılmamalıdır.

Yıkamak ile temizlemek birbirinden farklıdır. Deniz tuzuyla yelkenin her temasından; kan, vernik, boya vb. maddelerin yelkeni lekelemesinden ve uzun yolculukların ardından yelkenin periyodik bakımı beklenmeksizin temizliği yapılmalıdır.

Ağır lekeleri çıkarmak için kullanılan kimyasal maddeler metal aksesuarlara zarar verebileceğinden bu aksesuarlar önceden çıkarılmalıdır.

] }

Şunlara da Bakabilirsin

uyarlama

Yelken Uyarlama

Yelkenlerinizin yenilenmesine gerek kalmadan farklı uyarlamalar yapılabilmektedir. İlave camadan ekleyebilir, standart balenden full balene dönüştürebiliriz. …

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?