Son Eklenenler

Sprayhood Kalkan

Kalkan Sprayhood

Yatların üst kısmındaki kumaş, yağmura dayanıklı çadır, bir yeri örtmeye yarayan branda, ön tarafında cam görevi gören plastik şeffaf bir bant bulunan, tekneyi sürerken gelen serpintiyi önlemek için kullanılan bir araçtır.

Yelkenli teknelerde siperlik adı ile de bilinmektedir.

Spray hood, ön tarafında cam görevi gören plastik şeffaf bir bant bulunan, tekneyi sürerken gelen serpintiyi önlemek için kullanılan bir araçtır.

Serpinti önlemek amaçlı tente olarak tanımlansa da kullanım amacı hem rüzgarı kesmek hem serpintiyi engellemektir.

Yelkenlilerin giriş kapısının üzerindeki boşluğa ve iskota tertibatının üzerine, dümen görüsünü ve seyri engellemeyecek şekilde tasarlanır.

Büyük kısmı Polycrystal yada polycarbon şeffaf mikalardan oluşur, istenilen özelliklere göre ve teknenin yapısına göre farklı şekillerde tasarlanabilir.

Orta kısmına genellikle fermuarlı bir pencere açılır , böylece uygun havalarda hava sirkülasyonunu sağlamak kolaylaşır.

Genellikle bumba altında kalacak şekilde tasarım yapılır, sprayhood un kurulumunda en önemli etken teknenin yapısına uygun şekilde krom yada alüminyum iskelenin tasarlanmasıdır, genellikle sağlamlık ve dayanıklılık açısından tercih edilen AISI 316 krom (paslanmaz çelik) borudan imal edilmiş iskelelerin kurulmasıdır.

İstenildiğinde güverte gövdesine indirilip seyir yapma imkanı vardır. Hem estetik açıdan hem de kullanış açısından oval tasarlanmış sprayhoodlar tercih edilir.

Kurulum ve tasarım esnasında dikkat edilecek bir diğer hususta, yine teknenin güverte ve gövde özelikleri dikkate alınarak serpinti kenarlarının mümkün olduğunca geniş tutulmasıdır, ne kadar geniş açılı bir serpinti kanadı tasarlanırsa oturma havuzluğunda aynı orantıda serpintiden korunma sağlanacaktır.

Ayrıca geniş açılı ve yatay uzantılı tasarımların bir diğer avantajı da iskelenin gerginliğini sağlamaktır. Çünkü gergin olmayan bir sprayhood hem estetik açıdan hem de seyirde güvenlik ve görüş açısından olumsuz etkiler yaratacaktır. İyi bir sprayhood mutlaka gergin kurulmalıdır.

] }

Şunlara da Bakabilirsin

sprayhood muğla

Kaş Sprayhood

Sprayhood Kaş Yatların üst kısmındaki kumaş, yağmura dayanıklı çadır, bir yeri örtmeye yarayan branda, ön …

Open chat
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?